W88top p2p
Menu
Menu

International Staff Training Week na Politechnice Białostockiej

15 stycznia na Wydziale Informatyki rozpoczął się „More Entrepreneurial Universities, International Staff Training Week”, czyli międzynarodowe przedsięwzięcie w ramach którego omówione zostaną szerokie możliwości rozwoju start-upów. Podczas sesji plenarnych i grupowych forów dyskusyjnych oraz warsztatów nastąpi wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk. Wydarzenie potrwa do piątku, 17 stycznia.
W trakcie trzech dni uczestnicy spotkania będą debatować m.in. o tym, dlaczego tworzenie systemów międzynarodowego wsparcia dla innowacyjnych projektów i przedsiębiorstw tworzonych na uniwersytetach jest tak istotne. Zostaną także przedstawione przykłady ekosystemów i platform wspierających proces internacjonalizacji startupów oraz narzędzia i metody nauczania przedsiębiorczości akademickiej.
W ostatnim dniu wydarzenia, czyli w piątek, o godz. 10.00 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbędzie się finał konkursu Pitch Elevator. W jego trakcie pięciu finalistów zaprezentuje swoje pomysły biznesowe. Wstęp jest wolny, więc warto skorzystać z okazji i zobaczyć, jak wyglądają krótkie wystąpienia, które mają skłonić inwestorów do wsparcia pomysłu biznesowego.
Pierwszego dnia „More Entrepreneurial Universities, International Staff Training Week” zgromadzonych powitała Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, która podkreśliła, że to wydarzenie będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy, pomysłów i międzynarodowych doświadczeń. Dzięki kolejnym punktom programu można było się dowiedzieć, jak wygląda wsparcie start-upów w innych krajach.
Sławomir Olejnik, prezes Zarządu Fundacji Polska Innowacyjna opowiedział w swoim wystąpieniu m.in. o historii Fundacji – w jaki sposób stała się organizacją, która aktualnie prowadzi projekt dotyczący internacjonalizacji i próbuje zebrać w jednym miejscu organizacje i osoby, które chcą ze swoimi projektami, czy start-upami, wychodzić za granicę. Fundacji zależy przede wszystkim na tym, by krajowy ekosystem stał się otwarty i bardziej umiędzynarodowiony. Jest to bowiem jeden z warunków rozwoju ciekawych pomysłów biznesowych w Polsce.
Na przykładzie miast Toronto i Sztokholm przedstawił kluczowe elementy ich ekosystemu, które wpłynęły na to, że ma on międzynarodową skalę, co przełożyło się na większą liczbę ciekawych pomysłów i start-upów w tych miejscach. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa finansowanie prywatne. Sztokholm jest hubem dla innych miast. Ponadto strategia miasta skupiona jest wokół tego, że do 2040 roku miasto ma być pozbawione energii z różnych kopalin. To wszystko napędza ekosystem powstawania nowych technologii, start-upów, służby zdrowia i przyczynia się do dynamicznego rozwoju na każdej innej płaszczyźnie. A fakt, że są hubem powoduje, że inne miasta w regionie korzystają z tego, że Sztokholm ściąga partnerów do współpracy. Jest to przyczynek do dyskusji czy taki hub może powstać w Polsce, np. w Warszawie.
A co łączy Sztokholm i Toronto? Miasto w Kanadzie także jest hubem dla innych miast i regionów. Poza tym zarówno Sztokholm, jak i Toronto mają założone odrębne firmy, które zajmują się promocją, by przyciągać start-upy, biznes i talenty z całego świata.
Politechnika Białostocka, która jest gospodarzem wydarzenia aktywnie włącza się w rozwój ekosystemu przyjaznego start-upom. Mamy na uczelni wykładowców, którzy uczą nie tylko przedmiotów technicznych, ale też umiejętności miękkich, związanych z przedsiębiorczością. Sam przedmiot cieszy się wśród studentów ogromnym zainteresowaniem.
Żeby móc wdrażać przedmiot przedsiębiorczość na uczelniach technicznych utworzyliśmy dwa projekty wspierane z Programu Erasmus+ – tłumaczy dr Jolanta Koszelew z Wydziału Informatyki PB. Dzisiejsze wydarzenie służy upowszechnieniu tych projektów. Naszym gościom z kraju i zagranicy opowiemy o naszych doświadczeniach i pokażemy, co zrobiliśmy w ramach projektu – dodaje wykładowca PB.
Jest to już drugie wydarzenie upowszechniające projekt MELES. Poprzednie odbyło się trzy lata temu. Obecne spotkanie odbywa się w ramach ABC MELES 2, który jest kontynuacją pierwotnego projektu.
Dzięki projektom MELES w programie kształcenia studentów na kierunku informatyka, powstał nowy przedmiot: przedsiębiorczość dla studentów uczelni technicznych. Na Politechnice Białostockiej jest on dostępny już od blisko 6 lat. Studenci bardzo lubią ten przedmiot, do tego stopnia, że zaczynają rozwijać swoje projekty, które powstały zarówno podczas zajęć, jak i po ukończeniu kursu. W ich dalszym rozwoju miał pomóc drugi projekt finansowany ze środków unijnych: Academic Business Coach MELES 2. W jego ramach funkcję coachów i mentorów przejęli wykładowcy Wydziału Informatyki PB: dr Jolanta Koszelew i dr inż. Maciej Kopczyński, którzy posiadają międzynarodowy certyfikat ICF. Pod wpływem sesji coachingowych studenckie pomysły biznesowe są często modyfikowane, udoskonalane jeszcze na etapie koncepcji czy wczesnego wdrożenia, co pozwala na uniknięcie zbędnych kosztów w przyszłości, a  niekiedy może być warunkiem dalszego rozwoju projektu. O tym, jakie są efekty tych działań najlepiej świadczą powstałe firmy. Photon jest jedną z nich. Czterech studentów, którzy zakładali firmę produkującą roboty edukacyjne dostarczane na cały świat, brali udział w omawianym projekcie.
Wśród uczestników International Staff Training Week znalezło się blisko 50 gości zagranicznych, m.in. z Meksyku, Portugalii, Niemiec, Grecji, Francji, Izraela czy Finlandii.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu i program są dostępne na stronie internetowej MEU.
 
[See image gallery at pb.edu.pl]
The post International Staff Training Week na Politechnice Białostockiej appeared first on Politechnika Białostocka.


Thursday January 01, 1970