Menu
Menu

MindHand na targach w Norymberdze

Zespół projektu MindHand z Politechniki Białostockiej zaprezentuje bioniczną protezę ręki na 70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018″ w Niemczech. To jedna z największych wystaw innowacyjnych rozwiązań naukowych i technologicznych, która co roku przyciąga rzesze inwestorów, biznesmenów oraz przedstawicieli świata mediów. Od 1 do 4 listopada odwiedzający targi w Norymberdze będą mogli zobaczyć 800 wynalazków prezentowanych przez wystawców z 30 krajów.
Interdyscyplinarny zespół MindHand tworzą doktorant i studenci Wydziału Mechanicznego, Wydziału Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: mgr inż. Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski, Ewelina Antoniuk. To oni są konstruktorami bionicznej protezy ręki wykorzystującej nowoczesne technologie i autorskie rozwiązania. Do tej pory udało się opracować funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D.
Nasza proteza ręki jest sterowana sygnałami EMG pochodzących z mięśni. Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji zawarty w protezie. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia z którego pochodził sygnał. Nasz projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowaliśmy autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów – opowiada dr hab. inż Jarosław Sidun, opiekun zespołu. 
Bioniczna proteza ręki ma być nie tylko funkcjonalna, ale i dostępna – jej cena powinna być kilkakrotnie niższa od dostępnych urządzeń na rynku. 
Projekt MindHand  znalazł się w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017. Został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017 zajmując pierwsze miejsce.
 
Wyjazd na Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.
 
[See image gallery at pb.edu.pl]
The post MindHand na targach w Norymberdze appeared first on Politechnika Białostocka.


Thursday January 01, 1970